Wyszukaj w serwisie

Brązowa reprezentacja Polski

AT-A / 09.03.2019
Polska reprezentacja niepełnosprawnych intelektualnie wywalczyła brąz we Francji / Fot. lyon.msz.gov.pl

Polska ekipa Zenona Jaszczura z Polskiego Towarzystwa Społeczno-Sportowego “Sprawni Razem”, zdobyła brązowy medal w narciarstwie biegowym osób niepełnosprawnych intelektualnie. Natomiast reprezentacja kierowana przez Małgorzatę Tlałkę- Długosz z Fundacji “Handicap” z Zakopanego wywalczyła brązowy medal w slalomie gigancie. Mistrzostwa Świata INAS odbywają się w Lans-en-Vercors.

W skład drużyny Jaszczura wchodzą: Małgorzata Pernal, Patryk Jakieła i Jerzy Krzanowski. Jak podaje Konsulat Generalny RP w Lyonie, w pierwszych dniach zawodów Pernal wywalczyła także brąz w sprincie na 1200 metrów, Jakieła zajął siódme miejsce, a Krzanowski uplasował się  na 12 miejscu.

Ponadto w odbywających się 5-11 marca Mistrzostwach  reprezentantka Polski Agnieszka Kociołek wywalczyła brązowy medal. Pozostali zawodnicy Patrycja Strama, Antoni Wiercioch i Klemens Zięba zajęli także wysokie miejsca (czwarte, szóste i siódme).

Najważniejsze mistrzostwa

Mistrzostwa Świata INAS (które w 2018 roku odbyły się w Zakopanym) to wydarzenie najwyższej rangi dla tej grupy sportowców.

The International Federation for Athletes with Intellectual Impairments (INAS) działa w zakresie sportu niepełnosprawnych intelektualnie, w tym autystów i osób z zespołem Downa. Federacja zajmuje się organizacją zawodów w sportach zimowych i letnich, w tym mistrzostw światowych, regionalnych i krajowych, zarządzając wyborem i klasyfikacją zawodników. Jest członkiem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. Powstała w 1986 r., dziś zrzesza niepełnosprawnych sportowców z ponad 80 krajów.

W zawodach odbywających się w tym roku w Lans-en-Vercors (niedaleko Grenoble) bierze udział 12 reprezentacji i ponad 100 zawodników. Polska ekipa liczy 11 osób w tym siedmiu zawodników i czterech opiekunów.