szukaj
Wyszukaj w serwisie

Włodarczyk bez czwartego medalu, odpadły polskie siatkarki

AH / 07.08.2024

Trzykrotna mistrzyni olimpijska w rzucie młotem Anita Włodarczyk nie zdołała po raz czwarty w karierze stanąć na podium igrzysk. W finale w Paryżu uzyskała 74,23 i zajęła czwarte miejsce. Polskie siatkarki przegrały w ćwierćfinale z Amerykankami 0:3.

Włodarczyk jest rekordzistką świata (82,98) i złotą medalistką z Londynu (2012), Rio de Janeiro (2016) i Tokio (2021). W Paryżu w niedzielnych eliminacjach uzyskała 71,06 i zajęła 12. miejsce – ostatnie premiowane awansem do finału.

W nim dwa dni później było już lepiej. W piątej próbie uzyskała swój najlepszy wynik w tym sezonie – 74,23. Lepsze od niej były tylko Kanadyjka Camryn Rogers – 76,97, Amerykanka Annette Nneka Echikunwoke – 75,48 oraz Chinka Zhao Jie – 74,27.

W innym wieczornym finale na Stade de France wystąpiła Alicja Konieczek, która zajęła 13. miejsce w biegu na 3000 m z przeszkodami – 9.21,31. Zwyciężyła Winfred Yavi z Bahrajnu – 8.52,76 (rekord olimpijski), srebro wywalczyła Peruth Chemutai z Ugandy – 8.53,34, a brąz Kenijka Faith Cherotich – 8.55,15.

Polskie siatkarki dość gładko uległy reprezentantkom USA 0:3 (22:25, 14:25, 20:25) i odpadły z olimpijskiego turnieju, w którym uczestniczyły w nim po raz pierwszy po 16-letniej przerwie. Biało-czerwone, mimo że miały dobry bilans ostatnich spotkań z zespołem Karcha Kiraly’ego (dwa zwycięstwa w Lidze Narodów i wygrana w turnieju kwalifikacyjnym), to w pojedynku o półfinał igrzysk często były bezradne.

Po zakończeniu spotkania rozgrywająca Joanna Wołosz na antenie stacji Eurosport ogłosiła zakończenie kariery reprezentacyjnej.

Tego dnia bardziej optymistyczne dla polskiego obozu wiadomości napłynęły z toru kajakarskiego sprintu w Vaires-sur-Marne. We wtorek w tej dyscyplinie startowało pięć biało-czerwonych osad i wszystkie zachowują szanse na medal.

Bezpośrednio miejsce w finale wywalczyła kobieca czwórka (K4) w składzie: Karolina Naja, Anna Puławska, Adrianna Kąkol i Dominika Putto. Polki zajęły trzecie miejsce w wyścigu eliminacyjnym, a o miejsca na podium powalczą w czwartek. Trzy lata temu na igrzyskach w Tokio podopieczne Tomasza Kryka w tej konkurencji zdobyły brązowy medal.

Cztery inne osady dostały się do półfinałów. W kajakowych dwójkach (K2) dokonały tego drugie w przedbiegu wicemistrzynie olimpijskie z Tokio Karolina Naja i Anna Puławska, a także Martyna Klatt i Helena Wiśniewska, które wygrały swój bieg eliminacyjny.

Swój przedbieg wygrali także w rywalizacji męskich dwójek kajakowych (K2) Jakub Stepun i Przemysław Korsak. Z kolei w dwójkach kanadyjkarek (C2) Dorota Borowska i Sylwia Szczerbińska zajęły trzecie miejsce w eliminacjach, a później pierwsze w ćwierćfinale.

Borowska w ostatniej chwili została dopuszczona do startu na igrzyskach. W niedzielę została oczyszczona przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) z zarzutów stosowania niedozwolonych środków. Do Paryża dotarła dopiero w poniedziałek, zaledwie dzień przed pierwszym startem. Kanadyjkarka Posnanii w igrzyskach wystąpi jeszcze w konkurencji C1 200 m, w której na igrzyskach w Tokio zajęła czwarte miejsce.

„Jestem przeszczęśliwa, że mogę tu być i udało się zdążyć udowodnić prawdę. Sylwia nie zostawiła mnie do końca i nie wybrała sobie jakiejś innej partnerki do dwójki. Czekała do ostatniej chwili na decyzję. Wiem, że to było dla niej tak samo trudne jak dla mnie, więc bardzo bym ci chciała podziękować” – powiedziała Borowska, zwracając się do Szczerbińskiej.

Półfinały w K2 kobiet i mężczyzn oraz C2 kobiet zaplanowano na piątek.

Znacznie gorzej wiodło się polskim lekkoatletom, którzy startowali we wtorkowej sesji porannej. O sukcesie mogą mówić jedynie Klaudia Kazimierska i Weronika Lizakowska, które awansowały do czwartkowego półfinału biegu na 1500 m. Dzień wcześniej w repasażu będzie musiała wystąpić Aleksandra Płocińska.

W repasażach na 110 m ppł odpadli Jakub Szymański, Krzysztof Kiljan i Damian Czykier. W tej samej rundzie na 200 m z rywalizacją olimpijską pożegnał się Albert Komański, a na 400 m – Justyna Święty-Ersetic. W środę w półfinale tej ostatniej konkurencji zaprezentuje się Natalia Kaczmarek.

Z kolei Nikola Horowska nie zdołała awansować do finału skoku w dal. W kwalifikacjach uzyskała 27. wynik – 6,31 m. W eliminacjach odpadli też polscy oszczepnicy Marcin Krukowski (14. miejsce), Cyprian Mrzygłód (23.) i Dawid Wegner (26.).

Jedyna polska zapaśniczka startująca we wtorek Wiktoria Chołuj przegrała w repasażu z Turczynką Buse Cavusoglu Tosun 3:4 i zajęła ósmą lokatę.

W żeglarskich zmaganiach u wybrzeży Marsylii Julia Damasiewicz zajmuje dziewiąte, a Maksymilian Żakowski – 16. miejsce po trzech dniach regat w klasie Formula Kite. W tej debiutującej na igrzyskach konkurencji medaliści wyłonieni zostaną w czwartek.