szukaj
Wyszukaj w serwisie

Polska tenisistka z okręgu paryskiego zagrała w Dakarze

Renata Budnik / TS / AH / 10.03.2023

Podczas ostatnich ferii zimowych Agata Budnik, utalentowana młoda polska tenisistka z okręgu paryskiego, pojechała ze swoim trenerem Thierno Ly na dwa turnieje międzynarodowe, które odbywały się w stolicy Senegalu – Dakarze.

Występy Agaty jako piętnastolatki w tych dwóch turniejach w Dakarze zapewniły jej pierwsze punkty, plasując ją na pozycji 1676 wśród 3200 miejsc w kategorii Juniorów na świecie. Pokonała wyżej notowane od siebie zawodniczki. 11 meczów, które rozegrała, były zarówno walką z przeciwnikiem,  jak i z wiatrem i upałem, ponieważ warunki atmosferyczne były ekstremalne. Agata zagrała w ciągu 2 tygodni 6 singli i 5 debli.

Po powrocie z Dakaru Agata wróciła do treningów i szkoły. Przed nią jest dużo pracy i przygotowań przed następnymi startami.

Wyniki Agaty Budnik w Dakarze

W turnieju singla ITF World Tennis Tour  Juniors  J30 Dakar – Senegal (20-25.02.2023) na nawierzchni twardej, Agata wygrała w 1 rundzie (1/16 finału) z zawodniczką z Maroka Selmą BELLAOUCHI  6:4, 6:3. W 2 rundzie (1/8 finału) wygrała z Włoszką rozstawioną z nr 4 Giadą DI PAOLA 6:2, 7-6 (7:5). Jednak w walce o półfinał (1/4 finału) niestety zdecydowały warunki atmosferyczne – silny wiatr. Po całym okresie przygotowawczym, który trwa od września do ok. lutego, przejście z treningów w hali do gry na otwartej przestrzeni nie jest takie łatwe i trzeba się szybko przyzwyczaić do otoczenia. Agata przegrała tę walkę z zawodniczką rozstawioną z nr 5 Manon FAVIER (Francja) 2:6, 6:3 4:6.

W 1 rundzie debla (1/8 finału) Agata zagrała w parze z Sisu-Makena TOMEGAH (Ghana) i wygrały z parą Riya MATHAROO (Indie) i Ella PRINCIOTTA (Włochy)  7-6 (7:5), 7-6 (10-8), natomiast w 2 rundzie (1/4 finału) przegrały  o wejście do półfinału z parą nr 1: Meriem BEN EZZEDINE (Tunezja) i Tejaswini NARALA (USA)  6:7 (1:7), 1:6.

W drugim turnieju singlowym wyższej rangi:  ITF World Tennis Tour  Juniors  J60 Dakar – Senegal (27.02-04.03.2023), także na nawierzchni twardej, Agata wygrała 6:3, 6:2 w 1 rundzie (1/16 finału) z zawodniczką ze Szwajcarii Laurą ULLRICH. W 2 rundzie (1/8 finału) spotkała się z tą samą zawodniczką z Włoch Giadą DI PAOLA (rozstawioną nr 4), z którą rozegrała spotkanie we wcześniejszym turnieju J30 i również z nią wygrała 7:6 (7:4) 2:6, 6:3. To były trzy długie i wyczerpujące sety. W tym dniu bowiem było bardzo gorąco i silny wiatr. 3. runda (1/4 finału) to była walka o półfinał z nr 5 Carlą GRIGNAC (Francja). Niestety, nie udało się Agacie przełamać Francuzki i uległa jej 2:6, 3:6.

Także i w tym turnieju debla (1/8 finału) Agata zagrała w parze z tą samą zawodniczką z Ghany Sisu-Makena TOMEGAH przeciwko Galii MEZOUAR (Tunezja) i Selmie MOUSTAADIL (Francja) i wygrały 6:1, 6:2.  W 1/4 finału debla Agata i Sisu-Makena  zanotowały zwycięstwo w meczu przeciw parze nr 3: Giadzie DI PAOLA (Włochy) i Maryi KORNILOVA (Rosja). Przegrały walkę o wejście do finału z nr 2: Carlą GRIGNAC (Francja) i Tamarą KUTI (Wielka Brytania) 1:6 i 0:6.

Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych turniejach i dalszego rozwoju kariery!

Zdjęcia: archiwum Agaty Budnik