szukaj
Wyszukaj w serwisie


Odbyła się 182. Pielgrzymka Polaków do Montmorency

S. Joanna Korycińska CSFN / TS /AH / 03.06.2026
fot. s. Joanna Korycińska CSFN
fot. s. Joanna Korycińska CSFN

W niedzielę 31 maja 2026 r. Polacy z Francji już po raz 182. wzięli udział w uroczystościach dla uczczenia pamięci Rodaków, którzy żyli i pracowali, a także zmarli na emigracji we Francji, zwłaszcza tych, którzy spoczywają na cmentarzu „Les Champeaux” w Montmorency. Znalazło tu wieczny spoczynek wielu zasłużonych Polaków, dlatego cmentarz ten zwany jest „Panteonem Polskiej Emigracji”. W polonijnej pielgrzymce uczestniczył również Rektor Polskiej Misji Katolickiej we Francji Ks. Bogusław Brzyś.


czytaj też: >>> Polonia upamiętniła w Montmorency zmarłych rodaków <<<

Z Paryża przyjechał na uroczystości zorganizowany autokar, inne osoby zaś dołączyły na miejsce spotkania własnymi środkami transportu.

Pielgrzymka zorganizowana została przez Polskie Towarzystwo Historyczno-Literackie, pod patronatem Ambasady i Konsulatu Polskiego w Paryżu oraz mera miasta Montmorency, przy współudziale Polskiej Misji Katolickiej, Kolegiaty św. Marcina w Montmorency, Centrum Dialogu Księży Pallotynów oraz Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji. Reprezentanci tych organizacji byli aktywnie zaangażowani w przygotowanie i cały przebieg patriotyczno-religijnych uroczystości, tak w Kolegiacie Św. Marcina jak i na cmentarzu w Montmorency.

Goście

Swą obecnością zaszczycili m.in.: Pan Wiesław Tarka, przedstawiciel Ambasady Polskiej, Chargé d’affaires w Republice Francuskiej i Księstwie Monako, Pani Agnieszka Kozińska- Makowska, Konsul Rzeczpospolitej Polskiej w Paryżu, Pan Jan Rozwadowski, prezes Polskiego Towarzystwo Historyczno-Literackiego, Pan Maciej Forycki, dyrektor Instytutu Biblioteka Polska w Paryżu, Mr Eric Sauray, zastępca Maxime’ a Thorry, mera Montmorency, Pani Barbara Kłosowicz, prezes Towarzystwa Opieki nad Polskimi Zabytkami i Grobami Historycznymi we Francji, Ks. Bogusław Brzyś, rektor Polskiej Misji Katolickiej, Ks. Eugeniusz Małachwiejczyk, pallotyn i Ks. Emeric Dupont, proboszcz z Montmorency. Uczestniczyły też siostry zakonne: serafitki i nazaretanki oraz liczne grono Polaków i Francuzów.

Msza św.

Pierwszym etapem pielgrzymki była uroczysta Msza Święta w Kolegiacie św. Marcina, pełnej polskich pamiątek i symboli. Koncelebrowało ją trzech kapłanów: Ks. Emeric Dupont, proboszcz z Montmorency, Ks. Bogusław Brzyś, rektor PMK i ks. Eugeniusz Małachwiejczyk, pallotyn. Podczas Eucharystii modlono się za Polaków, żyjących i zmarłych i za wszystkie dobre dzieła, które dokonują się na francuskiej ziemi dla dobra obu narodów: Polski i Francji. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe organizacji polonijnych i kombatanckich: polskich i francuskich. Stronę muzyczną i piękny śpiew zapewnił polski chór „Gaude Mater Polonia”. Homilię zaś wygłosił Ksiądz Rektor Polskiej Misji Katolickiej. Na liturgii obecni byli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i stowarzyszeń polonijnych. Świątynię wypełnili liczcie obecni nasi Rodacy, a także Francuzi, a wśród nich parafianie z Montmorency.

Uroczystości na cmentarzu

Po Mszy Świętej wszyscy udali się na groby Polaków, znajdujące się na cmentarzu w Montmorency. Tam dostojni goście wygłosili wystąpienia okolicznościowe, a wśród nich: Pan Wiesław Tarka, przedstawiciel Ambasady Polskiej, Pani Agnieszka Kozińska-Makowska, Konsul RP w Paryża, Pan Jan Rozwadowski, prezes SHLP, Pan Maciej Forycki, dyrektor Instytutu BP w Paryżu i Mr Eric Sauray Sorry, który przemówił w imieniu mera Montmorency. Wszyscy oni podkreślali ogromne zasługi Polaków i ich rolę jaką odegrali na emigracji dla odzyskania niepodległości i rozsławienia Polski za granicą, ale także wskazali na ich wielki wkład w rozwój Francji w różnych dziedzinach życia.

Następnie delegacje złożyły wiązanki kwiatów na grobach zasłużonych Polaków m.in. na grobie Cypriana Kamila Norwida, Założycieli i pracowników Biblioteki Polskiej, Założycieli i Kapłanów Polskiej Misji Katolickiej, pod tablicą poległych w Katyniu i na grobie Księży Pallotynów, twórców Centrum Dialogu.

Poczty sztandarowe towarzyszyły w przejściu przy grobach, a chór „Piast” wykonał kilka pieśni patriotyczno-religijnych, zaś Ks. Bogusław Brzyś, rektor PMK poprowadził modlitwę nad grobami zasłużonych Polaków, spoczywających na tym cmentarzu, a Pani Barbara Kłosowicz przybliżyła historię ważniejszych osób i organizacji związanych z tym cmentarzem.

Spotkanie u Pallotynów

Po uroczystościach odbyło się spotkanie w Domu Księży Pallotynów w Montmorency. Na wstępie Ks. Eugeniusz Małachwiejczyk przybliżył zebranym postać Rotmistrza Witolda Pileckiego, a następnie zostały złożone kwiaty pod dębem ku jego pamięci i zapalone znicze dla uczczenia tego wielkiego i odważnego obrońcy polskiej niepodległości. Następnie Chór „Piast” wykonał kilka pieśni patriotycznych. Spotkanie w ogrodach Księży Pallotynów było okazją do przyjacielskiego spotkania w gronie Rodaków, wspólnych rozmów i wymiany myśli.

„Panteon Emigracji Polskiej”

Na cmentarzu „Les Champeaux” w Montmorency znajdują się groby polskich Patriotów, pisarzy, artystów, polityków, osób duchownych, intelektualistów, zwykłych ludzi, którzy musieli opuścić Ojczyznę przed represjami po zakończonych niepowodzeniem powstaniach oraz z innych względów i znaleźli schronienie we Francji. Na tej ziemi dalej walczyli o wolną Polskę nie tylko bronią, ale też piórem, słowem, muzyką, pracą i wszystkimi możliwymi sposobami.

Tu też dokończyli swego żywota i złożyli swe doczesne szczątki na francuskiej ziemi. Wielu z nich mieszkało w Montmorency i wiele polskich grobów znajduje się na miejscowym cmentarzu, a pośród nich: groby m.in. Kamila Cypriana Norwida, Juliana Ursyna Niemcewicza, Karola Ottona Kniaziewicza, Olgi Boznańskiej, Karola Sienkiewicza, Klaudyny Potockiej, rodziny Mickiewiczów i wielu innych.

Zdjęcia: s. Joanna Korycińska CSFN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Avatar użytkownika, wgrany podczas tworzenia komentarza.


2026-06-16 23:15:19
Skip to content