szukaj
Wyszukaj w serwisie


Francja: rozpoczęło się zgromadzenie kościelne nt. katechumenów i neofitów

AH / 02.06.2026
Katedra Notre-Dame w Paryżu, fot. Artur Hanula / Polskifr.fr
Katedra Notre-Dame w Paryżu, fot. Artur Hanula / Polskifr.fr

Biskupi paryskiej prowincji kościelnej oficjalnie otworzyli 31 maja w katedrze Notre-Dame w stolicy Francji Prowincjalne Zgromadzenie Kościelne Île-de-France. W obliczu bezprecedensowego napływu katechumenów i nowo ochrzczonych, dziewięć diecezji tego regionu podjęło wspólną refleksję, która ma doprowadzić do wypracowania konkretnych wytycznych dla życia Kościoła. W fazie konsultacji wzięło udział ponad 30 tys. osób.


czytaj też: >>> Francuski sąd rozstrzyga spór o katedrę Notre-Dame: historyczne witraże zastąpią nowoczesne <<<

Początkowo zapowiadana jako „sobór prowincjalny”, inicjatywa ta ostatecznie zmieniła nazwę, aby szerzej zaangażować katechumenów, nowo ochrzczonych i ich chrzestnych w refleksję, która obecnie obejmie wszystkie wspólnoty chrześcijańskie w regionie paryskim. Zrodziła się ona ze znacznego wzrostu liczby dorosłych proszących o chrzest. W diecezjach regionu Île-de-France, podobnie jak w wielu innych częściach Francji, obchody Wielkanocy z roku na rok wiążą z obecnością coraz większej liczby katechumenów. To budzące nadzieję zjawisko zachęca również Kościół do ponownego przemyślenia swoich praktyk duszpasterskich i metod towarzyszenia osobom odkrywającym wiarę w Chrystusa.

Biskupi Île-de-France ogłosili ten projekt 11 kwietnia 2025 roku pod hasłem: „Katechumeni i neofici: nowe perspektywy dla życia naszego Kościoła w naszych diecezjach”. Celem jest zbadanie konsekwencji tej nowej rzeczywistości kościelnej i określenie najwłaściwszych rozwiązań umożliwiających przyjęcie i trwałą integrację nowych wiernych. Inicjatywa ta łączy archidiecezję paryską, diecezje: Wersalu, Nanterre, Saint-Denis, Créteil, Meaux, Pontoise, Évry-Corbeil-Essonnes oraz ordynariat polowy, mający siedzibę w stolicy Francji.

Pierwszy etap procesu rozpoczął się 25 stycznia, w święto Nawrócenia św. Pawła. Obejmował on szerokie konsultacje z udziałem katechumenów, neofitów, chrzestnych, kapłanów i parafian. Ten etap, który potrwa do 1 lipca, odniósł już znaczący sukces. Według organizatorów, w licznych spotkaniach i przedstawianiu propozycji wzięło udział ponad 30 tys. osób. Liczba ta świadczy o zainteresowaniu, jakie wzbudziły poruszone kwestie, oraz o rosnącej świadomości wyzwań duszpasterskich, które towarzyszą rozwojowi katechumenatu.

W wyniku tych dyskusji wyłoniły się trzy główne kwestie. Pierwsza dotyczy przyjmowania katechumenów w całej różnorodności ich środowisk. Druga koncentruje się na ich towarzyszeniu po chrzcie, tak aby inicjacja chrześcijańska prowadziła do autentycznej integracji z życiem Kościoła. Trzecia dotyczy transformacji samych wspólnot, powołanych do odnowy poprzez przybycie wielu nowo ochrzczonych.

Oficjalne otwarcie w minioną niedzielę oznacza początek fazy obrad. Prowincjalne Zgromadzenie Kościelne zbierze się trzykrotnie do wiosny 2027 roku. Na podstawie zebranych opinii uczestnicy opracują propozycje, które następnie zostaną przedłożone biskupom. W nadchodzących tygodniach komitet sterujący opracuje Instrumentum laboris, dokument roboczy mający na celu podsumowanie wniosków z konsultacji. Jego publikacja spodziewana jest do końca lipca. Wytyczne, które wyłonią się z tego Zgromadzenia Kościelnego, muszą następnie zostać oficjalnie przyjęte w poszczególnych diecezjach, po uprzednim uzyskaniu uznania Stolicy Apostolskiej. Ten ostatni etap mógłby się rozpocząć w uroczystość Wszystkich Świętych 2027 roku.

źródło: KAI / tribunechretienne.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Avatar użytkownika, wgrany podczas tworzenia komentarza.


2026-06-08 23:15:18
Skip to content